Zakład Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej

O Zakładzie

Zakład Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej-  geneza i rozwój

Zakład Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej, jako jednostka organizacyjna Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Instytucie Pedagogiki UKW, został powołany do istnienia dnia 1 lutego 2009 roku.

Zakład ten od samego swojego początku związany był z nurtem badań społecznych związanych z pedagogiką społeczną, czyli szerzej z problematyką środowiskowych uwarunkowań procesu wychowania. Dotychczasowa wieloletnia praca naukowo – dydaktyczna oraz dorobek w tym zakresie pomysłodawcy i twórcy zakładu, Prof. nadzw. dr hab. Mariusza Cichosza, oraz uzyskanie przez Niego w roku 2007 statusu samodzielnego pracownika naukowego, było bezpośrednim impulsem i stworzyło możliwość do powołania i powstania Zakładu. Od samego też początku w Zakładzie podjęli pracę naukowo-organizacyjną - włączając się w nurt jego badań, dr Witold Brzeziński oraz dr Elżbieta Okońska (rok 2008/2009). Zainteresowania naukowe i prowadzone badania w Zakładzie - a także w tym kontekście podejmowany i organizowany proces dydaktyczny - coraz wyraźniej oscylował, i tak jest do chwili obecnej, w kierunku badań nad kulturą oraz takich - kulturowo-społecznych uwarunkowań procesu edukacji. Poszerzony w kolejnych latach zespół pracowników Zakładu o dr Aldonę Molesztak, (rok 2012), dr Monikę Lewicką oraz dr Katarzynę Marszałek (rok 2013/2014) - w tych właśnie obszarach realizuje swoje badania, zarówno w wybranych wąskich aspektach, jak i szerszych realizowanych w obrębie zakładowych badań statutowych o tematyce: Lokalne (społeczno-kulturowe) uwarunkowania funkcjonowania wybranych środowisk wychowawczych.

Rozwijając wskazany kierunek poszukiwań, w roku akademickim 2009/2010 uruchomiono pod koncepcyjnym i organizacyjnym kierunkiem Zakładu, pedagogiczną specjalność kształcenia; Animacja społeczno-kulturowa, która daje do dzisiaj możliwość kształcenia na kierunku pedagogika - w zakresie studiów pierwszego jak i drugiego stopnia.

Równie ważnym przedsięwzięciem podjętym przez pracowników Zakładu, jest powołanie do istnienia czasopisma naukowego pod tytułem: Edukacja - Animacja - Kultura. Czasopismo to inspirowane wieloletnimi badaniami prowadzonymi przez pracowników Zakładu ma być w ich zamierzeniu platformą problemowo-dyskusyjną poświęconą zagadnieniom szeroko rozumianej animacji społeczno-kulturowej.